Tevessül Nedir?

Tevessül Nedir?بِسْمِ اللهِ الرَّ حْمنِ الرَّ حِيمِ

Tevessül; bir zatı, peygamberi veya hayırlı bir ameli vesile edinerek, yüce Allâh’a dua etmek ve O’ndan istekte bulunmaktır. Ve dinimizde tevessül etmek, ayetler ve hadislerle ve âlimlerin icmâsıyla caizdir.

 
Allâh’u Tealâ El-Mâideh Suresinin 35. Ayetinde şöyle buyuruyor;
<< وَابْتَفُوا إلَيْهِ الْوَسِيلَةَ >>
Anlamı: “ Allâh’ın rızasını kazanmak için vesileler edininiz.”

 
Yüce Allâh’u Tealâ El-İsrâ Suresinin 57. Ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor;
<< يَبْتَغُونَ إلى رَبِّهِمُ الْوَسِيلَةَ >>
Anlamı: “ Allâh’ın rızasını kazanmak için vesile ararlar.”

 
Bu ayetlerden de anlaşılıyor ki Allâh’ın rızasına ulaştıracak bütün her şey birer vesiledir. Yani Allâh’ın rızasına kavuşmamızı sağlayacak her ne amel olursa olsun, bu amelleri işleyip, bu amellerin vesilesiyle Allâh’ın razı olduğu kullardan olabiliriz.

 
Tevessül ’ün caiz olduğuna dair hadislerden de çok örnekler olmakla beraber, bunların arasından en açık hadis-i şerif ise âmâ(kör) hadisidir. Bu hadiste tevessülün caiz olduğu ve peygamber efendimizin tevessülü bizzat öğrettiği sabittir. Peygamber Efendimiz bir mecliste bulunduğu sırada âmâ(kör) bir adam meclise gelir ve Peygamber Efendimiz ’den gözlerinin açılması için dua ister.

 
Peygamber efendimiz âmâ(kör) olan adama, bu duruma sabretmesinin kendisi için daha hayırlı olacağını söyler. Âmâ olan adam ise kendisine bakacak, hizmet edecek kimsenin olmadığını söyleyip; tekrar “dua” ister. Peygamber efendimiz bunun üzerine âmâ (kör) olan adama şu duayı etmesini söyler:
<< اللّهُمَّ إنِي أسْئَلُكَ وَ أُتَوَجَّهُ إِلَيْكَ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّد نَبِيِّ الرَّحْمَةِ يَا مُحَمَّد إِنِّي أَتَوَجَّهُ بِكَ إِلَى رَبِّي فِي حَاجَتِي لِتُقْضَى لِى >>

 
O mecliste bulunan sahabeler den biri Allâh’ın adına yemin ederek, daha meclis dağılmadan âmâ (kör) olan adamın gözleri açılmış bir şekilde yanlarına geldiğini rivayet etmiştir. Yani âmâ(kör) olan bu adamın meclisten ayrılıp bu duayı ettikten sonra gözlerinin açıldığı ve gözleri açıldıktan sonra meclise döndüğü anlaşılmaktadır. Bazı kimselerin iddea ettiği gibi, tevessül sadece peygamber efendimizin bulunduğu ortamda değil onun bulunmadığı ortamda da yapılır. Peygamber efendimiz bizzat kendisi bunu öğretmiştir.

ilahiyatçı

DAVUT ÖKTEN
وَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعلَمِين


Bir önceki yazımız olan 2015 Petrol Fiyatlarında İndirim başlıklı makalemizde İndirim, Petrol ve Petrol Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir