Kurban Bayramı ne zaman? Okullar ne zaman açılıyor?

Merhabalar arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi kurban bayramı yaklaşmakta. Peki tam olarak ne zaman, sizlere bilgisini verelim dedik.

Kurban bayramı, dini takvime yani hicri takvime göre Zilhicce’nin 10. Gününden başlayarak 4 gün sürüyor. Kurban bayramının ilk üç günü, yani Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikici gününde kurban kesme işlemi yapılabilir. Bu üç günün adı “Eyyam-ı nahr”’dır. Türkçesi de kesme günü anlamına gelmektedir. Bayramdan bir önceki, yani Zilhicce ayının onuncu gününden bir önceki gün dokuzuncu günü olan güne Arife denir.  Kurban Bayramı islam aileminin her sene Mekke’de hac  vaktidir.

Hicri takvim, bizim kullandığımız miladi takvimden 11-12 gün kadar kısadır. Bu kısalık olduğu için Kurban bayramı yada diğer bayramlar her sene 11-12 gün erken kutlanmaktadır. Ortalama olarak 33 senede bir Kurban Bayramı aynı aya, aynı güne tekabül etmektedir.

Bu arada arkadaşlar hazır yazmışken bilmeyenler için bir bilgi daha vereyim. Kurban Bayramı normalde okullar açıldıktan beş gün sonraydı. Durum böyle olunca, başka şeylerin de araya girmesiyle okulların açılması iptal oldu. Böylelikle okullar Kurban Bayramından sonra, yani ayın 28’inde açılacak. 28 Temmuz Pazartesi günü okulların açılacağı gündür. Bu kararı da Başbakan, Turizm Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı bir toplantı sonrası açıkladı.

Kurban Bayramı yukarıdaki okul açılma tarihinden de anlaşılacağı üzere 24 Eylül’de başlıyor. Yani 23 Eylül günü arife günü, sonraki 4 günde Perşembe’den Pazar gününe olan 4 gün Kurban bayramıdır. Unutmayın kurban bayramının ilk 3 günü kurban kesebilirsiniz. Dinimizce Kurban bayramının önemi büyüktür. Kivrik.net ailesi olarak şimdiden bayramınız mübarek olsun diyoruz, hayırlı bayramlar diliyoruz…


Bir önceki yazımız olan Türkçü-Turancı Uygur Tim başlıklı makalemizde banu güven kimdir ve Türkçü-Turancı Uygur Tim kimler hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir