İphone’da jailbreaksiz zil sesi yapmak

Merhaba arkadaşlar, bugün telefonunda jailbreak olmayan arkadaşlar için yada jailbreak yüklemek istemyen arkadaşlar için jailbreaksiz zil sesi yapmayı anlatacağım sizlere…

Öncelikle arkadaşlar bu işlemi yapmak için bilgisayarınızda İtunes yüklü olmalı ve tabi ki telefonunuz bilgisayara bağlı olmalı. Ben yazılı bir şekilde sizlere anlatacağım. Bir problem olursa başlık altından söyleyebilirsiniz. Şimdi işlemlere başlayalım. Öncelikle İtunes’u açıyoruz. İtunes’u açtıktan sonra klavyede boşluk ve windows tuşunun arasında sol altta bulunan “ALT” tuşuna basıyoruz. Alt tuşuna bastıktan sonra sol üst tarafta menü açılıyor. Menünün ilk sekmesinde ki Dosya bölümüne tıklıyoruz ve aşağıdan dosyayı arşive ekle bölümüne geliyoruz. Buraya tıkladıktan sonra açılan ekranda zil sesi yapmak istediğiniz şarkıyı yada şarkıları seçiyor ve dosyayı İtunes’a ekleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra yukarı’da alt tuşuyla açtığımız menünün hemen altında ki müzik simgesine tıklıyoruz. Bu bölümde Bilinmeyen Albüm/Bilinmeyen Sanatçı gibisinden bir şey vardır. Tıklıyoruz, alt tarafta eklediğimiz müzikler çıkıyor. Şimdi bu müziklerin beğendiğimiz otuz saniyesini seçeceğiz ve bu seçtiğimiz otuz saniye bizim zil sesi’miz olacak. Neden otuz saniye diye soracak olursanız, iphone’nun izin verdiği sınır bu. Zaten aramalar da maksimum o kadar sürmekte. Her neyse şimdi işlemlere devam edelim. Birinci müziğimizin önce üstüne bir kere tıklıyoruz, ardından sağ tıklıyoruz ve “Bilgi Ver” kısmına tıklayarak giriyoruz. Bilgi Ver’e tıkladıktan sonra çıkan ekranın üst bölümünden “Seçenekler” kısmına  geliyoruz ve burada başlat,durdur kısımlarındaki kutuları seçip çalmasını istediğimiz otuz saniye aralığını seçiyoruz. Mesela başlangıç 1.22, bitiş 1.52 gibi… Bu işlemi tamamladıktan sonra açtığımız pencereyi kapatıyoruz ve işlemi yaptığımız müziğin üstüne tekrar sağ tıklıyoruz.

Sağ tıkladığımızda açılan yerden bu sefer “AAC Sürümünü Yarat” seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra yukarıya yeni bir albüm geliyor ve orayı açıyoruz. Ardından işlemi yaptığımız müziği yeni albümde bularak bir kez daha sağ tık yapıp “Windows Gezgininde Göster” seçeneğine tıklıyoruz. Windows Gezgininde açtıktan sonra işlemleri yapmış olduğumuz müziğin üzerine gelip uzantısını değiştireceğiz. Uzantı gözükmüyorsa  dosya seçeneklerinden gizli dosya uzantılarını göster seçeneğini seçiyoruz. Şimdi gelelim uzantıyı ne yapacağımıza. Biz müziğin sürümünü “AAC” yaptığımız için itunes otomatik uzantı olarak .m4a şeklinde bir uzantı verdi. Siz dosyanın ismini değiştirir gibi uzantı bölümüne geliyorsunuz ve .m4a’da ki “A” harfini silip “R” harfini yazıyorsunuz. yani uzantıyı .m4r yapıyorsunuz. Daha sonra üzerinde değişiklik yaptığımız dosyayı masaüstüne alıyoruz ki bulmamız kolaylaşsın.

Bu işlemi yaptıktan sonra İtunes’u açıyoruz ve “Alt” tuşuna basıyoruz. Tekrar Dosya>Dosyayı Arşive Ekle’ye gelip Masaüstüne almış olduğumuz dosyayı seçiyoruz. Şimdi sıra geldi zil sesini iphone’a atmaya… İtunes üzerinden menü kısmının altından iphone işareti’ne tıklıyoruz. Telefon bağlantısı düzgün yapılmamışsa iphone işareti olmayabilir, düzgün bir bağlantı kurulduğuna ve telefondan bu bilgisayara güven seçeneğini seçtiğinize emin olun. Emin olduktan sonra dediğim gibi cihaz işareti üzerine geliyorsunuz ve sol tarafta bulunan menüde ses tonlarına geliyorsunuz.

Bu bölümde az önce eklemiş olduğumuz zil sesi bulunuyor. Kontrol etmek isterseniz yukarıdaki menüzden üç çizgi işaretine tıklayıp “Ses Tonları’nı” seçerek bakabilirsiniz. Burada bulunuyorsa düzgün bir şekilde eklemişsiniz demektir. Her neyse cihaza geri dönelim. Cihaz işaretine tıkladıktan sonra sol tarafta bulunan menüden “Ses Tonlarına” giriyoruz. Buranın sağ alt bölümünde her zaman “Eşzamanla” gibi bir seçenek vardır. Genellikle de “Eşzamanla’nın” hemen üstünde “Uygula” gibi bir seçenek bulunmaktadır. Eğer uygula varsa ona tıklıyoruz ve zil sesinin İphone’a atılmasını sağlıyoruz. Fakat uygula yoksa eşzamanla seçeneğine tıklayıp cihazı eşzamanlıyor ve uygulama seçeneği geldikten sonra uygula seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemlerden sonra da İphone’da Ayarlar>Sesler>Zil seslerinden seçim yapabilirsiniz. Her müzik için ayrı ayrı bu işlemleri yapmalısınız. Uyarmam gereken bir nokta daha var, bir zil sesini telefona atmaya çalışırken diğerlerinin silinmesine sebep olabilirsiniz. O yüzden size tavsiyem hepsini aynı anda yapmanız. Ayrıca bu işlemlere rağmen uygula seçeneği gelmiyorsa İtunes’tan cihazınızı seçin ve Özet bölümünün aşağı kısmından “Daha yüksek bit hızına sahip parçaları AAC’ye dönüştür” seçeniğini seçip bir daha deneyin.

Arkadaşlar anlamadığınız yer, herhangi bir şey varsa çekinmeden sorun elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. İphone’la ilgili her şeyi sorabilirsiniz…


Bir önceki yazımız olan Android yeni sürümü 6.0 M güncellemesi başlıklı makalemizde android, android 6.0 ve android 6.0 güncelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir