Edebi Sanatlar Nedir?

Edebi Sanatlar Nedir?

Edebi Sanatlar, edebi eserde yeri geldikçe, ifadeyi, gerek söz ve gerekse anlam yönü ile daha kuvvetli, tesirli ve parlak hale getirmek için kelimeleri düz anlam ve kullanışlarının dışında kullanmak sureti ile gösterilen anlatım incelik ve biçimlerine verilen toplu isimdir.

 

Edebi sanatlar belagatçılar tarafından mana ile ilgili sanatlar ve sözle (lafızla) ilgili sanatlar (Sanayi-i lafziye) olmak üzere iki ana başlık altına incelemişlerdir.

 

Mana ile ilgili sanatlar: Bu bölümde incelenen sanatların çoğu doğrudan doğruya heyecana ve heyecanın yarattığı çağrışımlarla zekaya bağlıdırlar.

 

Sözle ilgili sanatlar: İfadeye, sadece ihtiva ettikleri kelimelerin bazen tamamından, bazen bir kısmından dolayı güzellik sağlarlar. O kelimeler kaldırılıp da yerlerine aynı anlamı ifade eden başka kelimeler getirildiğinde bu güzellik kaybolur.

 


Bir önceki yazımız olan Edebi Kelam Nedir? başlıklı makalemizde Edebi Kelam, Edebi Kelam Nedir Kısaca ve Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Edebi Sanatlar Nedir?” için 2 yorum

  • 1 Ocak 2015 tarihinde, saat 19:53
    Permalink

    Gerçekten sitenizin bu tarz yazılarını ciddi anlamda takipteyim bana hitap eden konularla ilgili güzel yazılarınız var ve bunun için teşekkür ediyorum takipteyim

  • 26 Aralık 2014 tarihinde, saat 20:44
    Permalink

    guzel acıklayıcı bılgıler ıcın tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir