Ataol Behramoğlu Kimdir?

13 Nisan 1942’de İstanbul Çatalca’da doğan sanatçı, İlköğretim renimini Kars ve Çankırı’da tamamlamış 1966’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. Paris’te otel katipligi, öğretmenlik gibi görevlerde bulunan sanatçı 1972’de Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sovyet edebiyatı üzerine incelemeler yapmıştır. Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Şehir Tiyatroları’nda dramaturg olarak görev almıştır. 1979’da Türkiye Yazarlar Sendikası’nın genel sekreteri olan Behramoğlu, çeşitli dergilerin kurucusu olduğu gibi, bir çok dergide de şiirler yayınlamıştır. Yayınevlerinde de çalışan sanatçı, 12 Eylül harekatından sonra 1982’de Barış Derneği Davası nedeniyle 10 ay tutuklu kalmıştır. Fransa’da Türk ve dünya şiiri üstüne verilen seminerlere de katılmıştır. Kendisi halen İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde Doçent sıfatıyla anabilim dalı başkanlığı görevini yürütmektedir.

İlk şiirlerinde eylemcileri, sokak kavgalarını anlatan Marksist-komünist doktrini üzerine aşırı bir toplumsal solculuğa yer veren şair daha sonraları ılımlı bir sol anlayışla haksızlıkları, sömürülenleri, ezilenleri anlatan şiirler yazmıştır.

– 1980 sonrası hapse düştükten sonra daha çok hapishane acılarını ve ailesine duyduğu özlemi dile getirmiştir.

 – Şiirlerinde kalbini ve hayatını araştırdığını dile getiren şair, biçim özelliklerini ikinci plana atmış serbest bir anlayış benimsemiştir.


Bir önceki yazımız olan Tanzimat Döneminin Eleştiri Özellikleri başlıklı makalemizde deneme özellikleri, eeştirinin belirleyici özellikleri ve eleştiri genel özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Ataol Behramoğlu Kimdir?” için bir yorum

  • 6 Ocak 2015 tarihinde, saat 22:50
    Permalink

    Elinize sağlık çok güzel yazı olmuş, birçok şiirini ezbere biliyorum bilmediklerimi de en kısa zamanda ezberliyecegim. Onun şiirleriyle büyüdük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir