Ahmedi Kimdir?

Asıl adı Taceddin İbrahim olan şair; yazdığı gazel, kaside ve mesnevileriyle Divan şiirinin ilk büyük temsilcisi sayılmaktadır. Şairliğinin yanı sıra iyi bir doktor olarak bilinen Ahmedi, aynı zamanda bilgin, hattat ve ressam olarak da anılmaktadır. Tasavvuf düşünce ve inanışlarını çok iyi bilmesine rağmen din dışı şiirler yazmış bir şairdir. IV. yy. Anadolu Türkçesini ustalıkla kullanan Ahmedi, yabancı sözcüklere ve yabancı dil kurallarına şiirlerinde çokça yer vermiştir. Bu nedenle dili çağdaşlaşlarına göre çok da sade değildir. Ahmedi şiirlerinde aşk ve şarap konusunda lirik bir özellikle yer verdiği gibi dönemin siyasi hayatıyla yakından ilgili olan vatan ve fetih gibi konulara da eserlerinde yer vermiştir. Hatra”vatan tutmak” tabiri Divan şiirinde ilk defa Ahmedi’nin kaleminde hayat bulmuştur. Şiirlerinin en dikkat çekici özelliklerinden biri de kullandığı kelimelerdeki ses özelliğidir. O, şiirde musikiye önem vermiş bir şairdir.


Bir önceki yazımız olan Tanzimat Döneminin Eleştiri Özellikleri başlıklı makalemizde deneme özellikleri, eeştirinin belirleyici özellikleri ve eleştiri genel özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Ahmedi Kimdir?” için bir yorum

  • 2 Ocak 2015 tarihinde, saat 16:14
    Permalink

    çok güzel bir araştırma olmuş,Dili çok sevdiğini biliyordum.Dil adına şiirlerde türkiyede bambaşka bir pencere açan şairimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir