2015 YGS sınavı değerlendirmesi

Bugün ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye geçiş sınavı olan girilen 2 milyon 46 bin 583 aday YGS sınavına girdi. Sınavdan hemen sonra ÖSYM daha önce açıklama yaptığı gibi sınav sorularının seçilen %20’lik kısmını cevaplarıyla birlikte açıkladı. Geri kalan kısmı ise sınav sonuçları açıklandıktan sonra 10 gün süreyle açıklayacağının bildirisini yaptı. Şimdi gelelim sınavdan sonra Türkiye’de konuşulanlara, yazılanlara ve çizilenlere… Sınav sonrası birçok öğrenci sosyal medyada birbiriyle bağlantıya geçip sınavı değerlendirirken, birçok YGS sayfasında da durum böyleydi. Ayrıca twitter’da da gün boyu gündem de YGS ile ilgili hasthag’ler vardı. Peki atılan tweetler ve durumlar neler diyordu? Birçok öğrenci soruların cevaplarını öğrenmeye çalışırken, birçok öğrencide ÖSYM’ye karşı isyandaydı. Özellikle Türkçe sorularının zorluğundan yakınan öğrencilerin bir kısmı sınavın iptal edilmesi için harekete geçti bile… Ayrıca atılan tweetlerin bir çoğu da sınavın tamamen zor olduğunu, ÖSYM’nin bilerek zor yapıp öğrencileri almadığını söylüyordu. Hatta  bazı kişiler “Suriyelilere verilen haklar bizde yok, sınavsız üniversiteye girmek ne demek?” tarzında tweetler de atmıştı. Bir çok tartışmayı beraberinde getiren ÖSYM, YGS sınavdan hemen sonra da 2015 YGS sınavı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır adlı bir bildiri yaptı. Bu bildiriden sonra öğrenciler iyice sinirlendiler. Çünkü bu bildirinin ardından atılan tweetler, durumlar 2 hatta 3 katına kadar çıktı.

Bizler sizler için YGS tarafından açıklanan %20’lik kısmın Türkçe ve Sosyal bölümünü inceledik, anladığımız kadarıyla anlatmaya çalıştık. En çok tartışılan soruları belirledik ve neden tartışıldığını açıkladık. Gelin hep beraber göz gezdirelim;

soru ikiEvet arkadaşlar Türkçe soruların ilk yayınlanan sorusu olan 2. Sorudan başlayalım. Biz bu soruyu beğendik şahsen ÖSYM’ye yakışacak bir soru olduğunu düşünüyoruz. Biraz kafa karıştırıcı olsa da metinde ki sözlükler cevabı açıklar nitelikte. Özellikle Kimsenin bilmesini istemediği inancı, sevdası  yazan kısım resmen “Ben buradayım cevabım A diye bağırıyor.” Bunun yanı sıra bu soruda sizi biraz zorlayacak olan şıkkın D olduğunu düşünüyorum. Çünkü yukarıda ki metinde Anadolu insanı günlük hayatını, sevincini, hasretini türkü  yapar demesi insanı biraz bu şıkka yönlendirip aklını kurcalıyor fakat genel olarak bu sorunun doğru yapılacağından yanayız. Yani problemli bir soru olarak gözükmüyor.

 

 

 

 

 

 

soru4Gelelim ikinci yayınlanan sorumuza… 4. Soruda paragraf şu şekilde: “Şair, geleneğin sürüp giden hazır düşünme kalıplarını parçaladığı zaman geçek parıltıyı, yani iyi şiiri elde edebilir” Bir çoğumuz bu soruyu altı çizili kısmı yorumlayarak doğru cevaba ulaşabiliriz. Zaten hazır düşünme kalıplarını parçalamak demek, hazır olmayan, farklı olan anlamına gelmektedir. Bu da farklı olanın iyiyi getirdiğini göstermesi gibi bir sonuca denk geliyor. E hal böyle olunca da cevap kapı gibi ortada olan B, yani “Bir şair için nitelikli ürünler ortaya koymanın yolu, alışılmışın dışına çıkmaktır.” oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

soru6İşte YGS’den, ÖSYM’den beklediğimiz çelişkili, şahibeli ve tartışma yaratacak sorulardan bir tanesi… Şimdi bu tarz sorularda doğru okumak ve metne dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü bu soruda ipliğin çözüldüğü iki yer var. Bunlardan ilki “Tarihi 18. yüzyıla kadar uzanan” diye yazılan kısım, burada ilk okuduğunuzda devamında gelen UNESCO yazısı insanın aklını karıştırıyor. Şöyle bir yorum çıkabiliyor insandan, acaba 18.yüzyıla kadar uzanan UNESCO mu? fakat biraz dikkat edince 18.yüzyıla kadar uzanan şeyin Safranbolu Evleri olduğunu fark ediyorsunuz. İkinci önemli kısımda “Türk mimarisinin önemli örneklerindendir.” yazan bölümdür arkadaşlar. İnternette takip ettiğim kadarıyla bir çok arkadaşımız bu soruyu A yapmış fakat burada ince bir çizgi var. Cevabın A seçeniği olması için için yukarıda belirttiğimiz ikinci altı çizili kısmın “Türk mimarisinin en önemli örneklerindendir.” şeklinde olması gerekirdi, fakat burada en önemli olmadığı için ve Safranbolu Evleri 18.yüzyıla uzandığı için tek bir doğru seçenek kalıyor buda D seçeneğidir.

 

 

 

 

 

 

soru8Evet arkadaşlar biz bu soruyu YGS’nin kolay sorularının arasına koymuş bulunuyoruz. Tartışmaya açık olmayacak dikkatli okunma ile gayet kolayca çözülebilecek bir konu.  Hemen doğru cevabı inceleyelim öncelikle cümlede “Bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Tire’nin daracık sokakları ‘el sanatları müzesi’ sanki” yazıyor. D şıkkında ise bu cümleyle alakalı bilgi olarak şöyle denmiş: “IV. cümlede, tarihi yapılarla ilgili bilgi verilmiştir.” kesinlikle yanlış olduğu anlaşılabilir bir cümle. Çünkü herhangi bir tarihi yapı adı, yapılma tarihi vs. gibi bir bilgi yok. Bu durumda cevap anlayacağınız üzere D şıkkı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

soru9Evet gelelim açıklanan soruların en şahibelisi, en şüphe çekeni, iki şık arasında düşürten sorusuna. Aslına bakarsınız bu soruyu biz iki kere okuduk çünkü bu soru iki kere okunmayacak bir soru değil. C ve D şıkkı arasında kaldığınızı biliyoruz. Çünkü internette en çok tepki çeken ve iptal edilmeli olarak görülen sorulardan bir tanesi… Az önceki yazdıklarımla bende çelişeceğim sanırım. Çünkü bu soruyu iki kere okumamızın bir tek sebebi var oda ilk seferde verdiğimiz cevabın doğruluğunu kontrol etmek. Ne kadar şüpheli bir soru olsa da bize sorulan soruyu dikkatli okursak burada ki cevabı direk bulabiliriz. Burada bize sorulan soru “Çocuğun, anne ve babasıyla ilgili düşünce değişikliğinin” ilk başta hangisi olduğu’dur. Soruyu bu şekilde yorumladığımızda IV’de yazan “İlkokul çağında ise öğretmen en iyi, en üstün örnektir onun için” cümlesi bir önceki cümlenin de okunmasıyla doğru cevap olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü bir önceki cümlede en üstün olanlar anne babayken bir sonraki durumda öğretmen olmakta, yani anne ve baba hakkında ilk değişik düşünce bu cümlede ortaya çıkmıştır. Doğru cevap tabii ki de C şıkkı..

 

 

 

soru22Şimdi geldik ÖSYM’nin her sene bir iki tane koyduğu alakasız cevaplı olan sorulardan bir tanesine. Sosyal medyada en çok tepki çeken sorulardan bir tanesi de bu soru ve bu soru hakkında biz de öğrenciler ile aynı fikirdeyiz. Gerçekten alakasız bir cevap diye düşünüyoruz. Zaten metin otomatik olarak çevre ile başlıyor, yok işte sanatçının doğal çevresi kendi ülkesidir, onun bu çevre ile bağlantılı olmaması beklenemez, nereden alınırsa alınsın sanatçıyla kaynaşır vs. Bu cümlenin devamı bize göre C şıkkı’dır. Metin’de yazılan cümleler bizim C şıkkına ulaşmamızı sağladı. Şahsen bizlerin aklından A şıkkı bile geçmedi, her sene olduğu gibi bu sene de iptal olacak sorulardan bir tanesi olarak görmekteyiz biz bu soruyu. Umarız YGS bu soruyu herkese doğru yapar.

 

 

 

 

 

 

 

soru26Evet ÖSYM’nin kolayca çözülebilecek sorularından bir tanesi daha. Bu soruyu direk metnin sonuna bakarak çözebilirsiniz, bir kere okumak bu soruyu çözmeye yeter bizce. Son cümle bizlere ne diyor: “Oysa yaşandıkça yazdıklarını daha fazla irdeleyip onlar üzerinde daha çok düşünür.” yani bize diyor ki bu sorunun cevabı “A” evet resmen bağırıyor. A şıkkında yazan yazı yukarıda altı çizili cümlede yazan  yazının başına şair getirilmiş halidir. Gerçekten güzel, kolay bir soru…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

soru32Evet bu soru ÖSYM’nin orta dereceli sorularından bir tanesi. Çoğu kişinin doğru yaptığı ama herkesin doğru yapamayacağı bir soru. Biz bu soruda şıklardan gitmeyi tercih ettik. Yani önce şık sonra cümle şeklinde gideceğiz. İlk şıkkımızda “Üslup konusunda hassa davranmaktadır.” yazıyor, metinde ise bunla alakalı olarak “Birincisi öykünün ilk cümlesi, diğeri bu öyküyü kim anlatacak? Yazar mı, tanık olan mı, yaşayan mı?” evet altını çizdiğimiz cümlenin şıkların bir çoğunu içerdiğini anlamak pekte zor değil. Zaten ilk okuma da yazarın üsluba dikkat ettiğini anlıyoruz. Ayrıca anlatım kimliğini önemsediği de sorulardan belli oluyor. Yani A şıkkı ile D şıkkını eledik. Şimdi gelelim ikinci şıkkımıza, ne diyor bize: “Yazdıklarına karşı eleştirel bakabilmektedir.” bunun cevabı metinde “Yazdıklarıma asla acımıyorum” şeklinde geçiyor. Gelelim yanlış olan son şıkka, yani E şıkkına “Amacına ulaşma yolunda sıkıntılara katlanmaktadır.” metnimizin sonunda ki iki cümleyi okuyarak bu cevabın da yanlış olduğunu anlarız. Geriye tek bir şık kalıyor ve metinde bunla alakalı hiçbir şey verilmemiş. Doğru cevabımız tabii ki de C şıkkı

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi sıra Tarih Sorularında;

soru1tarihBir çok öğrencinin bu soruda iki kere düşündüğünü düşünmekteyiz. Aslına bakarsanız bizde iki kere düşündük ve 2 şık arasında kaldık. Şehit Hatıratı olan D şıkkı ve Halil İnalcık’ın eseri olan E şıkkı. Ama bize yakın olan cevap E şıkkı oldu, çünkü İnalcık eserini araştırma yaparak, kendi yorumlarını yaparak yapmış olabilir, ayrıca yazdığı şeyi geçmiş bir zaman ait olabilir. Böyle bir durumda bu eserin birinci el kaynaklar arasında olmayacağını düşünüyoruz ve cevap E şıkkı diyoruz.

 

 

 

 

 

soru8tarihEvet bu soru sanırım Tarih sorularının hem en kolayı hem de en kafa karıştıranıydı. Zihinsel olarak hepimiz soruların zor olduğunu düşündüğümüzden, daha doğrusu çok kolay olmayacağını düşündüğümüzden böyle sorularda cevabı ilk bulduğumuz değilde diğerleri olarak düşünebiliyoruz fakat genellikle ilk bulduğumuz doğru oluyor. Bu soru da bir kişinin gavur birisine gavur demesi ile gavur olan kişi o zamanın karakoluna gidip şikayette bulunuyor ve karakolda ki şahıs gavur diyen kişiyi bize göre az da olsa komik bir dil ile uyarıyor. Böyle bir durumda aslında anlamamız gereken burada bize de bir ders verildiğidir. Kimsenin dini inancı, örfü adeti ile dalga geçilmez, ayrıca tanzimat var gavura gavur denmeyecek cümlesi de din ve inançlardan kimsenin aşağılanmayacağını bize sunar nitelikte. Doğru cevap kesinlikle E şıkkı.

 

 

 

 

 

 

soru14tarihBu soru öğrencilerin yarısının yanlış yarısının da doğru yaptığı sorulardan bir tanesi diyebiliriz. Bu soruyu çözmek için Atatürk’ün sözündeki “İlmin çağdaş medeniyet” kısmı ile “Dünya ihtiyaçlarına göre yapılır” kısmını okumak bizlere yetti. Zaten Atatürkle ilgili bu tarz soruların cevabı genellikle Laiklik’tir. Bu yüzden cevap A şıkkı…

 

 

 

 

 

Şu coğrafya sorusuna bakalım;

soru26coğrafyaİnternetten gördüğümüz kadarıyla bir çok arkadaş bu soruyu yanlış yapmış. Fakat biz bu sorunun oldukça kolay olduğunu düşünüyoruz.  Tarihte sürekli sömürgeden bahsedilir biliyorsunuz.  Şimdi konunun sömürgeyle alakası yok demeyin, çünkü bağlayacağız. Sömürge neden yapılır? ülke topraklarının verimli olması yada çekici gelen bir şey olması. Ya da yeni kıtaların bulunmasının sebebi nedir?  Bu tarz arayışlardır tabii ki de. Hiçbir insan kutupta yaşamak istemez her halde fakat ham madde arayışı günümüzde öyle yerlere geldi ki artık kutuplarda kazılar yapılıyor ve yer altındaki ham maddeler çıkartılıp kullanılıyor. Bu yüzden bu soruda cevap Ham madde’dir.

 

 

 

 

Son olarak bir de şu Felsefe Sorusuna bakalım;

soru35felsefe
Evet arkadaşlar bu felsefe sorusu her zamanki sorular gibi.. Felsefe soruları genel olarak akıl karıştırıcı sorulardır, çünkü cevapların çoğu mantıklı gelebilir. Bu soruda da üç tane şık size mantıklı geliyor olabilir. Biz cevabı şu şekilde bulduk: Öncelikle aklımıza ilk gelen şık C idi ama metni düzgün bir şekilde okuyunca cevabın D olduğunu anladık. Nasıl mı? şöyle; her insan hayal gücü kurar, hayal gücüyle de bir çok şeyin kapısını aralar. Şimdi siz diyeceksiniz ki fakat akıl olmadan hayal olmaz, bal gibi de olur. Etrafınızda zihinsel engelli kişiler vardır, bir bakın onlara hayal kurmuyorlar mı? Çoğu hayal kurar ve ne yapmak istediğini anlatır. Hatta onları hayatta tutan şeylerin başında da hayal gücü gelmektedir. Böyle bir soruda akıl hayali değil de hayal aklı getirir gibi bir sonuca varmakta mantıklı geliyor. İşte bu yüzden biz cevabı D seçtik.

Lys sınavında görüşmek üzere arkadaşlar. Biraz daha derslere asılıp LYS’de daha güzel şeyler başarabilirsiniz. Hepiniz iyi sonuçlar alırsınız umarım.. 🙂


Bir önceki yazımız olan Türkçü-Turancı Uygur Tim başlıklı makalemizde banu güven kimdir ve Türkçü-Turancı Uygur Tim kimler hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

2015 YGS sınavı değerlendirmesi” için bir yorum

  • 16 Mart 2015 tarihinde, saat 01:38
    Permalink

    2015 ygs matematik soruları için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir