2015 Anneler Günü

Anneler günü 1955’ten bu yana her yılın mayıs ayının 2.Pazar gününde kutlanılır. Bu yıl Anneler Günü 10 Mayıs Pazar gününe denk gelmektedir.
 
Anneler günü kutlanmaya nasıl başlandı?
 
Antik Yunanların mitolojisinde bulunan tanrı ve tanrıçaların annesi olarak gösterilen Rhea adına verdikleri ilkbahar festivali kutlaması ile başlar. Antik Romalılar da Hz. İsa’nın doğumundan 250 yıl önce ilkbahar festivallerini ana tanrıça Kibele adına kutluyorlardı.

 

ABD’de ise Anna Jarvis annesini kaybettiğinde kendisi için 1908 yılında başlattığı anma günü 1914 yılında kongre onayıyla Amerika çapında yaygın bir hale geldi.

 

Ülkemizde ise 1955 yılından bu yana resmi olarak her yılın mayıs aylarının 2. Pazar günlerinde kutlanılmaktadır.

 

Anneler günü bizi büyütüp bu zamana getiren, koşulsuz, karşılıksız ve sınırsız bir şekilde seven annelerimizi onurlandıran bir gündür. Değişik günlerde ve birçok değişik ülkede kutlanır. Bu evrensel günde, sizler de diğer çocuklar gibi annenizi sevgi ve saygıyla anın, hatta bir hediye alıp bu günü süsleyin.


Bir önceki yazımız olan Türkçü-Turancı Uygur Tim başlıklı makalemizde banu güven kimdir ve Türkçü-Turancı Uygur Tim kimler hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Gündeme, güncele ve hayata dair herşeye yazıları ile sizlerleyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir